Choroba wrzodowa żołądka to schorzenie, które daje o sobie znać przez cały rok, dla pacjentów jednak najgroźniejsze są tak zwane okresy przejściowe, a więc zarówno wiosna, jak i jesień. To właśnie wtedy w organizmie zachodzi szereg zmian, wśród których na szczególną uwagę zasługują te o podłożu hormonalnym, w poradniach gastroenterologicznych pojawia się więc szczególnie wielu nowych pacjentów.
Mówiąc o przyczynach choroby lekarze zwracają uwagę przede wszystkim na bakteryjne zapalenie błony śluzowej żołądka, nie jest to jednak wcale jedyny powód jej występowania. Choroba wrzodowa może być też konsekwencją przewlekłego stosowania leków o działaniu przeciwzapalnym, a także skutkiem ubocznym stresu oraz nadużywania alkoholu i skłonności do palenia papierosów.
Choroba najczęściej objawia się poprzez zgagę i niestrawność, częste są jednak również zaparcia, a niekiedy także nudności oraz wymioty. Leczenie jest w dużej mierze uzależnione od tego, co jest przyczyną choroby i koncentruje się na wyeliminowaniu nie tylko objawów, ale i źródła schorzenia.