Rak żołądka


Rak żołądka zdarza się w naszym kraju coraz rzadziej, ciągle jednak nie mamy powodów do pełnego zadowolenia. Co roku notuje się ponad pięć tysięcy nowych przypadków, a choć statystyki mówią o tym, że zachorowalność jest większa w przypadku mężczyzn, na baczności powinny się mieć również panie.

Rak żołądka

Rak żołądka zdarza się w naszym kraju coraz rzadziej, ciągle jednak nie mamy powodów do pełnego zadowolenia. Co roku notuje się ponad pięć tysięcy nowych przypadków, a choć statystyki mówią o tym, że zachorowalność jest większa w przypadku mężczyzn, na baczności powinny się mieć również panie.

Kluczem do sukcesu jest, oczywiście, możliwie jak najszybsze wykrycie nowotworu.

Na szczęście, nie jest to aż tak trudne, często wystarczająca jest bowiem gastroskopia, w czasie której do badania pobierany jest wycinek błony śluzowej tego narządu wewnętrznego. Badanie nie należy do najprzyjemniejszych, nie warto z nim jednak zwlekać, w kolejnych fazach swojego rozwoju nowotwór staje się bowiem coraz bardziej niebezpieczny.

Szanse na wyleczenie uzależnione są przy tym nie tylko od stopnia rozwoju nowotworu, ale i do jego charakteru. Rak żołądka może charakteryzować się typem jelitowym oraz rozlanym i w tym pierwszym przypadku szanse na rozprawienie się z nim są zdecydowanie większe. Lekarze zwracają uwagę przy tym na duże znaczenie profilaktyki, w tym zwłaszcza na rolę właściwej diety w zapobieganiu chorobie nowotworowej.